28 Ocak 2023, Cumartesi

ERZİNCAN TARİHİ GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞADI

ERZİNCAN TARİHİ GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞADI

Toplu Açılış Töreni Düzenlendi.

Erzincan bu gün tarihi günlerinden birini yaşadı. Merkeze bağlı Uluköy'de yapımı tamamlanan iskan konutlarının  kura çekimi yapılarak canlı bağlantılarla Tercan ilçesi kalecik köyü afet konutları nahtar teslim töreni, iliç doğalgaz açılışı, Spor toto demirkent sporcu fabrikasının açılışı gerçekleştirildi. Ayrıca Ergan Dağı Kayak Merkezinde Gençlik Spor Bakanlığının Erzincan’a yapacağı Sportif Yatırımlar için protokol İmzalandı. Erzincan Valiliği organizasyonuyla Uluköyde düzenlenen törene eski başbakanlardan TBMM eski Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Siyasi Parti İl Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız, bazı İlçe ve Belde Belediye Başkanları,  Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ve STK temsilcileriyle konut almaya hak kazanan vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Uluköy Muhtarı Yavuz Bebek,konutların yapımında emeği olanlara teşekkür etti. 
Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan’a hizmetlerinden dolayı  TBMM eski Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a teşekkür ederek, özellikle Kızılay Hocabey mahallelerinin kamulaştırılması için çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım'a teşekkür etti. Başkan Aksun Erzincan Belediyesi olarak konunun takipçisi olduklarını ve gereken işlemlerin yapıldığını ifade etti. Başkan Aksun Erzincan'ın gelişimi için çaaba sarf ettiklerini vurgulayarak yatırımlarda emeği olanlara teşekkür etti.
Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş ise Uluköy’de 52 Milyon yatırım bedelli toplam 130 konutun,Tercan Kalecik’te 82 bin metrekarelik alanda yapılan 33 konut ve 33 işletmenin anahtarlarını teslim edildiğini ifade ederek hak sahiplerine hayırlı olması dileklerinde bulundu.
Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise konuşmasında Erzincan'da önemli yatırımlara imza atıldığını dile getirerek ,İl genelindeki yatırımlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Vali Arslantaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Devletimiz, tüm vatandaşlarımızın konforlu bir yaşam sürmesi için politikalar üretiyor, tüm bireylerin eğitim ve sağlık başta olmak üzere pek çok alanda hayatını zenginleştirecek, daha nitelikli bir yaşam sürmelerini sağlayacak projeleri hayata geçiriyor.  Bu kapsamda da ilimizde; Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 250 Yataklı Ek Bina İnşaatı tamamlanmış olup, çok yakın bir zamanda vatandaşlarımızın hizmetine girecektir. Merkez Dörtyol 500 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatına başlanmış, Karaağaç 7 Hekimlik Aile Sağlık Merkezi ve 112 İstasyonu inşaatı devam etmektedir. Sivas- Erzincan arası Yüksek Standartlı Hızlı Tren Projesinin Sivas- Zara arası 74,5 km’lik etabın yapımı devam etmektedir. Sünebeli’nden Malatya’ya kadar dağlar delinmekte, tünel ve teknolojik köprülerle Erzincan coğrafyası gelin gibi süslenmektedir. Geçen Çarşamba günü ülkemizin güzide takımlarından biri olan Beşiktaş karşısında oynadığı güzel futboluyla tüm hemşehrilerimizi gururlandıran ve taraflı tarafsız tüm sporseverlerin beğenisini kazanan Anagold 24 Erzincan Sporun inşallah daha üst liglerde maçlarını oynayacağı 12.500 kişilik Şehir Stadyumu inşaatı devam etmektedir. Her biri 200 er öğrenci kapasiteli Üzümlü, Refahiye Çayırlı ve Kemaliye öğrenci yurtlarının yapımı devam etmektedir.   İlimiz Merkez, Refahiye, Üzümlü, Tercan ve Çayırlı ilçelerimizdeki 126 köyümüzde toplam 157 bin hektar alanı kapsayan Arazi Toplulaştırmaprojesi devam etmektedir. Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi projesinde de hazırlanan modül projeler onay için Bakanlığa gönderilmiştir. Çiftçilerimiz için çok büyük bir problem olan pompaj sulamalarının önemli bir kısmını cazibe sulamasına dönüştürecek olan Ballıköy Barajının projesi ve yapım ihalesi tamamlanmış, 2020 yılında yapımına başlanacaktır.Çayırlı ilçe merkezi ile 35 köyü ve Tercan İlçesine ait 5 köyün toplam 150 bin dönüm arazinin sulanmasını sağlayacak olan Turnaçayırı Barajı ? seviyesinde devam etmektedir. İlimiz genelinde toplam 250 bin dönüm alanın sulanmasını sağlayacak olan 8 göletten Çatakdere göleti tamamlanmış, 7 adet göletin yapımı devam etmektedir.  Bazılarını saydığım yatırımlar da dahil ilimizde genel bütçe yatırım programında bulunan 202 projenin yapımı devam etmekte olup, bu projelerin bedelleri toplamı 6,5 milyar TL’dir.  Dokusu, kimliği, derin tarihî bakiyesi ve engin medeniyet birikimi, sağlam kodları, sakinliği, huzuru, edası ve insanı büyüleyen muhteşem doğasıyla Erzincan’ın her yönüyle gelişimini sürdürmesi için katkıda bulunan başta son başbakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere tüm büyüklerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi. 
Eski Başbakan TBMM eski Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ise “Bu evler Uluköy’e çok yakışmış. Hak sahiplerinin huzurlu ve mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini temenni ediyorum. İlimizde bir dizi açılış gerçekleştireceğiz. Bütün bu hizmetler Erzincan’ın güzel insanlarına hayırlı uğurlu olsun. Erzincan insanı çile insanıdır. Depremlerden afetlerden hep çekmiştir. Ancak hiçbir zaman isyan etmemiştir. Her zaman sabırla metanetle memleketine devletine güvenmiş ve sonunda da mutlu sona ermiştir. Bu topraklarda doğmuş büyümüş içinizden biri olarak bu topraklarda hayatı kolaylaştırmak, insanlarımızın yüzünü güldürmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu projelerin gerçekleşmesinin arkasında aziz milletimiz var. Sizden aldığımız güç ile 17 yıldır memleketimizin her köşesine hizmet etmeye devam ediyoruz. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, Türkiye'yi kuzeyden güneye, doğudan batıya yakınlaştırdık. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin. Güvenlik güçlerimiz yurdun her köşesinde, terör milletimize zarar vermesin diye gece gündüz her türlü zor şartlara rağmen mücadeleyi sürdürüyor. Bugüne kadar yapılanların tamamı memleket, vatan ve bayrak sevdası ile yapıldı, İstiklal aşkıyla başardık. Bugün memleketimiz ve milletimizin bağımsızlığı için vatandaşın huzuru ile güvenliği için hayatını kaybeden bütün şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Yarınımız bugünümüzden daha güzel olacak. Mazlum ülkelerin garantisinin Türkiye olduğunu dile getiren Yıldırım, "Ülkemiz, etrafımızda yer alan 1,5 milyon mağdur ve mazlum insanın adeta hamisidir, garantisidir. Onun için liderimiz Recep Tayyip Erdoğan bir yandan ülkemizde kalkınma hamlesini tüm gücüyle gerçekleştirirken diğer yandan etrafımızda meydana gelen, iç karışıklıkları sona erdirmek için çözüme katkı sağlıyor. Biz, bize yakışanı yapıyoruz." diye konuştu. 
Yapılan konuşmaların ardından yapılan konutlardan almaya hak kazanan hak sahiplerine anahtarları düzenlenen tören ile verildi.   Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra konutların içerisini gezerek, incelemelerde bulundu.

Öte yandan ilçelerdeki açılışlar canlı bağlantılarla yapılırken, Ak Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman İliç ilçesideki Doğalgaz açılışı ve Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise Tercan ilçesi Kalecik köyü toplu konut teslim töreninde hazır bulunarak canlı bağlantılara katıldılar.
Törende; 5 Adet 24x44 Metre Ölçüsünde Kapalı halı saha, 5 Adet 24x44 metre ölçüsünde Açık Halı Saha, 12 Adet açık basketbol sahası, 1 Adet Tip Antrenman Spor Salonu, 1500 Seyircili spor salonu yapımı, Doğa Sporları Tesisleri nin toplu açılışı yapılarak, Ergan Dağına Sporcu Kamp Eğitim Merkezi Sentetik ve doğal çim yüzeyli Futbol Sahası ve soyunma odası yapımı Protokolü imzalandı. 

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Editör:Semih PEKER


erzincan toplu açılış töreni binali yıldırım uluköy ali arslantaş mehmet cavit şireci Bekir Yıldız Mücahit Demirtaş Recep Tayyip Erdoğan Uluköy TBMM Ergan Dağı Süleyman Karaman Burhan Çakır sebahattin karakelle

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.