03 Şubat 2023, Cuma

KIZILAY İŞ HANINA SON NOKTA

KIZILAY İŞ HANINA SON NOKTA

Kızılay iş hanı hakkında yazılı açıklama yapıldı.

KIZILAY İŞ HANI AÇIKLAMASI
Erzincan Kızılay Şube Başkanlığından son günlerde Kızılay iş hanı ile ilgili yaşanan tartışmalar nedeniyle yazılı açıklama yapıldı. Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle çarşı yıkılarak yerine modern bir iş merkezi yapılacak. Binanın boşaltılması aşamasında bazı esnafların kızılay yönetimi ile sözleşme yapma talebi nedeniyle  iş yerlerinden çıkmaması tartışmalara  neden oldu.   Açıklamada şu ifadelerde bulunuldu;
"Erzincan Kızılay Şube Başkanlığına ait Kızılay Binalarının yıkılarak yerine daha modern bina yapılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Kızılay Genel Merkezimiz, Erzincan Valiliği ve Erzincan Belediyesinin ortak yaptığı çalışmalar neticesinde Erzincan Dörtyol mevkiinde bulunan Kızılay binalarının yıkılarak yenilenmesi kararı alınmış, binalarda bulunan Erzincan esnafının mağdur olmaması adına ise Erzincan Belediye Başkanlığı tarafından eski belediye binası arkasında geçici işyerleri oluşturulmuş ve Kızılay binasında yer alan esnafımızın büyük bir kısmı bu alana taşınarak işlerine devam etmektedir. Kızılay’a ait bina ile ilgili 2014 yılında Erzincan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından Riskli Yapı Tespit analizi yapılarak rapor düzenlemiş ve düzenlenen rapora göre binanın kullanıma uygun olmadığı, yıkılması konusunda görüş çıkmıştır. Yine 2017 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü tarafından Mevcut durum tespiti ve Bina deprem performansı analizi yapılmış ve rapor düzenlenmiştir. Düzenlenen raporda binanın kullanımının sakıncalı olduğu, ivedilikle yıkılması konusunda görüş verilmiştir.
Her iki Üniversitenin vermiş olduğu rapor, binanın yıkılması hususunda olduğundan, konu ile ilgili Kızılay Genel Merkezi ile görüşülmüş ve binanın yıkımı ile ilgili süreç başlatılmıştır. Süreç doğrultusunda Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve Kızılay Erzincan Şubesi gerekli çalışmaları yapmış olup, binanın yıkılması kararı alınmıştır. Binada bulunan esnafımızın mağdur olmaması adına eski belediye binası arkasında esnafımızın kullanabilmesi için geçici bir alan belirlenmiş bu alana geçici kullanım için dükkanlar yapılmıştır. Esnafımızın çok büyük bir kısmı bu alana dükkanını taşınmıştır. Bazı esnafımız ise başka binalara taşınmıştır. Binamızda sadece birkaç esnafımız kalmış olup, bu esnaflarımızın da binayı boşaltması ile birlikte gerekli çalışmalar başlatılacak ve en kısa süre içerisinde daha modern bir bina Erzincan’ımıza kazandırılacaktır. Erzincan belediyesi tarafından şu anda bu alan ile ilgili gerekli imar çalışmaları başlatılmış durumdadır. Binanın yıkım kararı alınması ile ilgili tüm süreçler ile ilgili bina içerisinde kiracı bulunan esnafımıza gerekli bilgilendirmeler yapılmış olup, sürecin tüm aşamalarında bilgi alışverişi yapılmıştır. Kızılay Erzincan Şube başkanlığına ait olan binamız ile ilgili Kızılay Genel Müdürlüğü Gayrimenkul Yönetimi Direktörlüğü İhale Yönetimi Müdürlüğü tarafından Şube Başkanlığımıza gönderilen yazıda; “Yönetim Kurulumuzun 26.11.2019 tarihli toplantısında, "Mülkiyeti Kurumumuza ait Erzincan İli, Merkez İlçesi, Karaağaç Mahallesinde bulunan tapunun 104 ada, 1 nolu parselinde kayıtlı 2525,96 m² yüzölçümlü Bir Adet İki Katlı ve Bir Adet Üç Katlı Betonarme İşhanı ve Arsası vasıflı taşınmazın en iyi şekilde değerlendirilebilmesi için Genel Merkez tarafından mevcut binanın yıktırılması, yeni binanın projelendirilmesi ve proje-inşaat ihalelerinin gerçekleştirilmesi ile bu ve bilahare doğabilecek her türlü iş ve işlemler için Genel Müdürlük Makamının yetkili kılınmasına" karar verilmiştir. İfadeleri yer almıştır. Söz konusu binanın yeniden yapılması ve içerisinde bulunan esnaflarımızın zarara uğratılmaması için Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve Kızılay Erzincan Şube Başkanlığı olarak gereken çaba ve gayret gösterilmeye devam edilmektedir"

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Editör:Semih PEKER


erzincan kızılay iş hanı

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

erzincanın kurtuluşu