03 Aralık 2022, Cumartesi

Daimlerin IT Çözümleri Merkezinden 5 yılda 4 milyon avro yatırım

Daimlerin IT Çözümleri Merkezinden 5 yılda 4 milyon avro yatırım

Daimler’in Hindistan’ın ardından Türkiye’de açtığı, Almanya’dan Japonya’ya, 40’tan fazla ülkeye hizmet veren Küresel IT Çözümleri Merkezi, 5 yılda toplamda 4 milyon avroyu aşkın yatırım gerçekleştirdi MercedesBenz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün: 2013 yılından bu yana toplam 4 milyon avroyu aşan yatırımla Daimler’in devreye aldığı Küresel IT Çözümler Merkezi sayesinde Türkiye’den tüm dünyaya bilişim teknolojileri ve uzmanlığı ihracatı gerçekleştiriyoruz. Sadece bu merkez sayesinde 25 milyon avroluk mühendislik ihracatı kaydettik

İSTANBUL (AA) Daimler’in Hindistan’ın ardından Türkiye’de açtığı, Almanya’dan Japonya’ya, 40’tan fazla ülkeye hizmet veren Küresel IT Çözümleri Merkezi, 5 yılda toplamda 4 milyon avroyu aşkın yatırım gerçekleştirdi.

MercedesBenz Türk'ten yapılan açıklamaya göre, MercedesBenz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin, 2013 yılı sonunda global IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlamasıyla birlikte Hoşdere tesisinde açılan Küresel IT Çözümleri Merkezi 5’inci yaşını kutluyor.

Daimler’in Hindistan’ın ardından Türkiye’de açtığı, Almanya’dan Japonya’ya, 40’tan fazla ülkeye hizmet veren merkez, 5 yılda toplamda 4 milyon avroyu aşkın yatırım gerçekleştirdi. Yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlayan ve çalışanlarının yarısının kadın profesyonellerden oluştuğu merkez, Daimler dünyasına kapsamlı çözümler sunuyor.

Merkezin 5’inci yıl kutlamaları vesilesiyle düzenlenen toplantıda MercedesBenz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Daimler IT Ortak Çözümler ve Servisler Direktörü Christoph Röger ve MercedesBenz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz bir araya geldi.


“Türkiye’den dünyaya bilişim teknolojileri uzmanlığı ihraç ediyoruz”


Açıklamada görüşlerine yer verilen MercedesBenz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Daimler ağı kapsamında MercedesBenz Türk’ün önemine değinerek, şunları kaydetti:

"2013 yılından bu yana toplam 4 milyon avroyu aşan yatırımla Daimler’in devreye aldığı Küresel IT Çözümler Merkezi sayesinde Türkiye’den tüm dünyaya bilişim teknolojileri ve uzmanlığı ihracatı gerçekleştiriyoruz. Sadece bu merkez sayesinde 25 milyon avroluk mühendislik ihracatı kaydettik. Dijitalleşen dünyada şirketlerin iş yapma yöntemleri değişiyor. Günümüzde otomotiv sektörünün en değerli kaynakları arasında veri toplamak ve bunun analizini doğru yapmak bulunuyor. Daimler’in dijital dönüşümünde merkezimize çok değerli görevler verildi ve her geçen gün edindiğimiz başarılarla yenilerini üstlenmeye devam ediyoruz. Şirketimizin 51 yıllık geçmişinde, çağımızın değişen ihtiyaçlarına ayak uyduran yatırımlarımızdan biri olan bu merkez sayesinde Türkiye’den tüm dünyaya hizmet sunan bir merkez oluşturduk. Dünyanın birçok ülkesine teknolojik çözümlerin Türkiye’de üretilebiliyor olması, sadece MercedesBenz Türk için değil ülkemiz adına gurur verici bir tablodur."


“Dünya çapında bir organizasyona dönüşmek istiyoruz”


Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz ise Türkiye'nin, ana şirket Daimler için önemli ve büyüyen bir pazar konumunda olduğunu belirterek, "Daimler’in Hindistan’ın ardından dünyada 2’nci olarak, 2013 yılı sonunda kurduğu MercedesBenz Türk Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin İstanbul’da açılması bunun en büyük örneklerinden biri. Merkezimizde IT alanındaki uzmanlık bilgimizi yine kendi şirketimize uluslararası destek olarak aktarıyoruz. Bugün dünya genelinde 40’tan fazla ülkeye hizmet veriyor ve başarılı projeler hayata geçiriyoruz. Merkezimizi daha da geliştirerek yeteneklerimizin, teknik bilgi ve birikimlerimizin farklı kültürlerle harmanlandığı, güçlü ve uluslararası ekiplerin yer aldığı dünya çapında bir organizasyona dönüştürmek için emin adımlarla ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.


"Türkiye’ye duyduğumuz güveni kanıtladık"


Daimler IT Ortak Çözümler ve Servisler Direktörü Christoph Röger de Daimler AG olarak, yolcu ve yük ulaşım çözümlerinde müşterilere sadece ürünler değil, aynı zamanda bir ekosistem sunmayı hedeflediklerini aktararak, şunları anlattı:

"Bu sebeple ürün ve dijital alanda ‘CASE’ (Connected, Autonomous, Shared Services, Electric; bağlanılabilirlik, otonom sürüş, paylaşılan hizmetler ve elektrikli araçlar) adı altında stratejilerimizi yeniledik. Bu kapsamda verinin kullanımı ve bilişim teknolojileri yatırımlarının önemi çok daha artıyor. Şirketimiz, Küresel IT Çözümleri Merkezlerimiz sayesinde çok daha güçlü ve global bir IT yapısına sahip oluyor. Bu önemli yatırımı İstanbul’da gerçekleştirerek, Türkiye’nin kaliteli iş gücü potansiyeline duyduğumuz güveni bir kez daha kanıtladığımıza inanıyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde projelerimizi, başarılarımızı ve bu vesileyle istihdama olan katkımızı artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’deki merkezimizi üstün başarılarından ötürü tebrik ediyorum."


HACK.ISTANBUL ile geleceğin mobilite çözümleri için sınırlar zorlandı


MercedesBenz Türk, inovasyon ve yaratıcılığa verdiği değeri 12 Aralık tarihleri arasında düzenlediği ilk hackathon olan “HACK.ISTANBUL” ile gözler önüne serdi. Türkiye’nin potansiyeline inanarak, geleceğe gidilen yolculukta toplumla beraber yürümenin ve birlikte yenilikleri geliştirmenin gücüne inanan şirket, düzenlediği hackathon konusunu "Discover the Future of Mobility" olarak belirledi.

30 Kasım akşamında buluşan katılımcılar, takip eden iki gün boyunca 24 saat aralıksız olarak geleceğin mobilite çözümlerine odaklandı. Toplam bin 300 başvuru alınan “HACK.ISTANBUL”da 13 takımdan oluşan 55 kişi yarıştı. Yeni bir çağın başladığı otomotiv endüstrisinde Daimler’in gelecek stratejisine yönelik çalışmalar, bağlanılabilirlik, otonom sürüş, paylaşılan hizmetler ve elektrikli araçlar “HACK.ISTANBUL”a ilham kaynağı oldu.

Yarışmada ilk 3’e girenlere toplamda 37 bin 500 TL’lik para ödülüne ek olarak takım üyelerinin her birine Ruspberry B Plus hediye edildi. Ayrıca, birinci olan takım Stuttgart’taki MercedesBenz Müzesi ve Daimler A.G. Sindelfingen Fabrikası’na gitme fırsatını yakaladı.

HACK.ISTANBUL’un ödül töreni, Küresel IT Merkezi’nin 5’inci yıl kutlamasında gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Süer Sülün, Christoph Röger, Özlem Vidin Engindeniz ve MercedesBenz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak tarafından takdim edildi.


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.