03 Şubat 2023, Cuma

PRİM ARTIŞI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLER

PRİM ARTIŞI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLER

ESOB Başkanı Bedir Limon esnafın sorunlarını dile getirdi.

'BAĞ-KUR PRİM ARTIŞI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLEYECEK'
Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Bedir Limon, asgari ücretteki artışın Bağ-Kur primlerine yansıtılmaması gerektiğini ifade ederek, “Esnaf ve sanatkâr Bağ-Kur’a sosyal güvenlik primini ödeyemez haldeyken Bağ-Kur primlerinde artış yapılması esnafımızı daha da olumsuz etkileyecektir” dedi.
Limon, yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan ekonomik sıkıntıdan en çok esnaf ve sanatkâr camiasının etkilendiğini belirtti. Esnafların 2019 yılını sıkıntılı geçirdiğini, 2020 yılına da sıkıntılı girdiğini ifade eden Limon, “Esnaf, hem ülkenin hem de ekonominin can damarıdır. Esnaflar sıkıntıdan kurtulmazsa maalesef ekonomi de sıkıntıya düşer. Bu noktada esnafa verilen her türlü destek, ekonomiye verilen destek anlamına gelir” dedi.
Birlik Başkanı Limon, iki aydan fazla sağlık prim borcu olan Bağ-kurluların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresinin 31 Aralık 2019 itibariyle sona erdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Esnaf ve sanatkâr, Bağ-Kur’a sosyal güvenlik primini ödeyemez haldedir. Bunun yanında asgari ücrette yapılan artış Bağ-Kur primlerine de yansıyacak. Sigorta prim tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak artıyor. Asgari ücretteki artış nedeniyle 2019’da Bağ-Kurlunun en düşük SGK primi 882,60 TL oldu. 2020 yılında asgari ücret yüzde 15,03 artışla net 2 bin 324 TL oldu. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte Bağkurluların SGK’ya ödedikleri en düşük SGK primi 1.015,3 TL’ye yükseldi. 2019 yılı Bağ-Kur’unu ödeyemeyen esnaf bu yükü nasıl kaldıracak? Esnafın bu yükü kaldırması ve ödemesi mümkün değil.”
2018 ve 2019 yılları arasında elektrik fiyatlarına 5 kere elektrik zammı yapıldığını kaydeden Limon, “2019 yılı seçimler nedeniyle Temmuz ayına kadar fiyatlar sabit kalmış, son zamla birlikte 2 yılda elektriğe yüzde 60,9 zam gelmiştir. Bir ayda ikinci zamla birlikte doğalgaz 2019 yılında yüzde 32 arttı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2019 yılı için değerleme oranı yüzde 15,9 olarak belirlenmiştir. Bu oran ticari yük ve mal taşımacılığı yapmakta olan esnaf ve sanatkârımız için yüksektir. Ticari taşıtı olan esnaf ve sanatkârlarımız hem ticari faaliyette bulunan her mükellef gibi vergisini vermekte, hem de Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemekte. Yaşanan ekonomik sıkıntı ve yükselen maliyetler nedeniyle mağdur olan şoför esnafımız için artan Motorlu Taşıtlar Vergisi bir yük olacaktır. Ayrıca; ÖTV’ siz araç uygulamasından yararlanan şoför esnafımızın ödeyeceği MTV miktarı 2.647.167 TL’yi bulmakta ve esnafımızın mağduriyetine neden olacaktır. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan ve vergi levhası bulunan esnaf ve sanatkârlardan ya Motorlu Taşıt Vergisi alınmamalı ya da Motorlu Taşıt Vergisi oranı düşürülmelidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2019 yılı için değerleme oranı yüzde 12 artış yapılmıştır. Pasaport ve ehliyet harcı ile trafik cezalarında yüzde 22,58 artış olmuştur. İlaç fiyatlarına 19 Şubat 2019 yüzde 26,4 zam gelmiş, 17 Aralık 2019 tarihinde yüzde 28 zam yapılmıştır. Akaryakıt zamları vatandaşı, esnafımızı ve diğer sektörleri olumsuz etkiliyor. Bu yıl benzine 15, motorine 13, LPG’ ye 8 kez zam geldi. Yeni yılda hem ticari akaryakıt müjdesi hem de akaryakıtta dişe dokunur bir indirim haberi verilmeli. Esnafımızın ticari akaryakıta ihtiyacı var.” ifadelerini kaydetti.
Limon, Esnafın Bağ-Kur primlerine zam yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, “2018’de yaşanan ekonomik sıkıntılardan esnaf ve sanatkâr camiası da her kesim gibi olumsuz etkilenmiştir. 2019’da sıkıntılı geçiren esnaflarımı dolayısıyla 2020 yılına da sıkıntılı girmiştir. Esnafların mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Bu noktada Bağ-Kur primlerine zam yapılmaması talep ediyoruz. Esnaf ve sanatkâr Bağ-Kur’a sosyal güvenlik primini ödeyemez hale gelmiştir. Esnafa verilen destek ekonomiye ve vatandaşa doğrudan destek anlamına gelmektedir. Ekonominin en önemli ayağı olan esnafın desteklenmesi ve sorunlarının çözüme kavuşturulması gerekmektedir.
Esnaf ve Sanatkârlarımızın en büyük sorunları arasında olan ve yıllardır üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve her platformda dile getirdiğimiz ‘Stajyer ve çırakların çalıştıkları dönemde iş kazası, meslek hastalığı veya hastalık riskine maruz kalmaları durumunda kendilerine gerekli yardımların (gelir bağlanması, istirahatlı olunan sürede geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi, sağlık yardımı gibi) yapılması olumlu fakat yeterli değil. Aynı zamanda çıraklık veya stajyerlik dönemindeki prim gün sayıları emeklilik hesabında prim ödeme gün sayısına dahil olmalı. Geçmiş yıllarda staj yapan çok sayıda kişi, staja başlama tarihinin SGK giriş tarihi olarak kabul edilmesini istiyor. Binlerce vatandaşımızın ve halen çıraklık eğitimi alan gençlerimizin sesine kulak verilmeli. İşsizliği ve ara eleman sorununu çözmek için çıraklık eğitimi emekliliğe sayılmalıdır.' diye konuştu.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Editör:Semih PEKER


erzincan Bedir Limon ESOB Prim artışı

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

erzincanın kurtuluşu