Erzincan
03 Aralık, 2023, Pazar
 • DOLAR
  28.92
 • EURO
  31.48
 • ALTIN
  1924.1
 • BIST
  8026.27
 • BTC
  39413.601$

YILDIRIM ERZİNCAN'DA

YILDIRIM ERZİNCAN'DA
Erzincan Bazı Mahalle ve Şehir Merkezini Olumsuz etkileyen Sel'in Ardından Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım Erzincan'da.

Erzincan Merkezde çok nadir rastlanan ancak geçtiğimiz gün Yoğun Yağmur ve dolu yağışının ardından Şehrin Kuzeyinde bulunan Kurutilek mahallesi tarafından gelen Sel Bir çok olumsuzluğuda beraberinde getirdi.

İl Özel idare, Karayolları, Erzincan Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinden gelen ekipler tarafından Gece gündüz demeden Sel kalıntılarını temizleme çalışmaları yürütülüyor. 

Sel felaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Son Başbakan Binali Yıldırım ile Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı'nda Vali Mehmet Makas, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, siyasi parti temsilcileri ve ilgili kamu kurum yöneticileri tarafından karşılandı.

Havalimanındaki karşılamanın ardından sel'in yaşandığı Başpınar Mahallesine giden Son Başbakan Binali Yıldırım ve Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci burada incelemelerde bulunarak, Vali Makas’tan sel anında yaşananlar ve sonrasındaki çalışmalar ile ilgili bilgiler aldılar.

Sel nedeniyle zarar gören vatandaşlarımızla da biraraya gelen Binali Yıldırım ve Tarım ve Orman Bakanı Prof Dr Vahit Kirişci, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Başpınar Mahallesinde yapılan incelemelerin ardından basın mensuplarına yapılan açıklamada; sel afetinin meydana geldiği ilk andan itibaren devletimizin tüm imkanları ile burada olduğunu belirten Vali Makas,  devletimizin, vatandaşlarımıza maddi ve manevi olarak her türlü desteği verdiğini belirterek, afet anında yapılan müdahaleler ve afet sonrasında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ardından konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Gerek merkezi gerekse yerel unsurlarımızın gayretli çabalarına bizde katkı sağlıyoruz. Şu anda iş makinelerimiz gece gündüz çalışıyor. Derdimiz tasamız vatandaşımızın acılarını, sıkıntılarını, yaşadıklarını bir an önce normale döndürmek. Tabii ki dikkat etmemiz gereken hususlar var. İklim değişikliği diyoruz bu iklim değişikliğini bir türlü anlamakta güçlük çekiyoruz. Ama haziran ayının onunda yaşanan böyle bir hadise aslında iklimdeki bu değişimi de ortaya koyuyor. Vatandaşlar olarak da daha dikkatli, meteorolojinin uyarılarına karşı daha teyakkuz halinde olmalıyız diye bunu da belirtmek istiyorum. Vatandaşımızın yanındayız, yaralarını sarmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

Ak Parti Genel Başkan vekili Binali Yıldırım ise yaptığı açıklamasında yaşanan afetin ardından devletimizin tüm imkanları ile seferber olduğunun altını çizerek; “Erzincanlı tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diyoruz. Büyük bir felaket olağanüstü gayretle halledilmiş oldu. Dün ve bugün hummalı bir çalışma var. 165 tane iş makinesi var, çalışmalar devam ediyor. Bir yandan da hasar tespitleri yapılıyor. Devletimiz hemşehrilerimizin yanındadır. Yaralar sarılacaktır, sarılmaya başlanmıştır. Bu noktada valilik emrine gerekli kaynaklar gönderilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla bundan sonra bize düşen görev sadece tabi olay olduktan sonra hızlı hareket edip bunun zararını azaltmak değil, bu olay olmadan daha sorumlu davranacağız. Menfezlerin üzerini kapatmayacağız, köprülerin altına bir şeyler koymayacağız. Dolayısıyla selin yatağı neredeyse yatağın tertemiz olmasını sağlayacağız. Ve mümkün mertebede sel ağzına bina yapmayacağız. Bunlara dikkat edeceğiz. İnşallah bu çalışmalar, acil müdahalelerle her şey tamamlandıktan sonra oturup bunlarında planlaması elbette ki yapılması gerekiyor. Evi yıkılan, hasar gören, ahırıydı, deposuydu hasar gören üç dört vatandaşımız var. Onlarında her türlü zararı ziyanı tazmin edilecek. Genel anlamda oluşan zarar ziyan için de devlet bütün imkânlarıyla seferber olmuş durumda. Gereği yapılacak. Bir kez daha geçmiş olsun diyorum” dedi.

Binali Yıldırım ve Bakan Kirişci, Başpınar Mahallesi’ndeki ziyaretin ardından kent merkezine geçtiler. Sel atıklarının temizlenme çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Bekir Aksun’dan bilgiler alarak, çalışmalarında kolaylıklar dilediler.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!