Erzincan
29 Eylül, 2023, Cuma
 • DOLAR
  27.46
 • EURO
  29.11
 • ALTIN
  1649.2
 • BIST
  8218.74
 • BTC
  26957.24$

“Kerbela’dan günümüze yansımalar”

“Kerbela’dan günümüze yansımalar”
Muharrem ayı ve aşure günü nedeniyle "Kerbela’dan günümüze yansımalar"  konulu program düzenlendi.

Muharrem ayı ve aşure günü nedeniyle Erzincan İl Müftülüğü tarafından "Kerbela’dan günümüze yansımalar"  konulu program düzenlendi.
Erzincan İl Müftülüğü Konferans salonunda düzenlenen programın konukları Diyanet İşleri Başkan yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen ve Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri İhsan Ünlü oldu.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Erzincan İl Müftüsü Muharrem Gül, “Sevgili Peygamberimizin, Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan bu takvim başlangıcı, aynı zamanda Müslümanların Hicrî yeni yılı olarak tarihe geçmiştir. Muharrem ayının tarihimizde ve kültürümüzde de ayrı bir yeri vardır. Muharrem ayı, âşûrâ ayıdır. Âşûrâ, birlik ve beraberliğimizin, paylaşma ve dayanışmamızın simgesidir. Aşure aşındaki farklı nimetlerin kaynaşarak ortak bir tada dönüşmesi gibi, milletimiz de asırlardır birlikte yaşama ahlakının gereği olarak sevinci ve kederi, nimeti ve külfeti, muhabbeti ve meşakkati paylaşmıştır. Muharrem ayı aynı zamanda hepimizin ortak acısı, tarihimizin yürek yarası olan Kerbelâ olayının yaşandığı aydır. Hz. Hüseyin Efendimiz ve çoğu Ehl-i Beytten olmak üzere, beraberindeki yetmişten fazla Müslüman, Kerbelâ’da şehadet şerbeti içmiştir. Kerbelâ, çetin bir imtihanın ve derin bir hüznün adıdır. Kerbelâ, Sevgili Peygamberimizin aile efradından asırlara miras kalan ağır bir derstir. Bugün Kerbelâ denince bağrı yanan, Hz. Hüseyin anılınca “Ah!” çeken her Müslüman, Kerbelâ üzerine düşünmeli, onu doğru anlamalı ve ondan ibretler çıkarmalıdır. Kerbelâ’yı anlamak için Hz. Hüseyin’i tanımak lazımdır. Hz. Hüseyin, dedesi olan Hâtemü’l-Enbiyâ Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) yolunda yürüyen şerefli bir mümindir. Hz. Hüseyin, haksızlığın ve zulmün karşısında duran; hakkın, adaletin, vefanın, sadakatin ve erdemin yoluna baş koyan haysiyetli bir Müslümandır. Hz. Hüseyin’i sevmek, onun, uğruna can verdiği değerleri sahiplenmeyi gerektirir. Zira o, tüm nesiller ve çağlar için onurlu bir hayatın ve asil bir duruşun muhteşem örneğidir. Hz. Hüseyin’in imanını ve ahlakını kuşanmak, aynı zamanda onun yiğit ve fedakâr şahsiyetini gençlerimize aktarmak bizim görevimizdir” dedi.
İl Müftüsü Muharrem Gül’ün açılış konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri İhsan Ünlü ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen Kerbela’dan günümüze yansımalar konulu sunumlarını yaptılar.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!