sarıgül
Erzincan
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.80
 • EURO
  35.23
 • ALTIN
  2449.0
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  65711.84$

Belediye Çalışanları, Maaş zammını davul ve zurna ile karşıladı.

Belediye Çalışanları, Maaş zammını davul ve zurna ile karşıladı.
Erzincan Belediyesi çalışanlarının maaşlarına zam yapıldı, çalışanlar zammı davul ve zurna eşliğinde oynayarak karşıladı.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Sendikalarla yaptığı görüşmelerin ardından Belediye'de Kadrolu İşçiler ve 696 Sayılı KHK’lı personelin maaşlarına zam yapıldı. Maaş zammını açıklamak üzere Belediye Nikah salonunda Personellerle bir araya gelen Başkan Aksun Belediye'de çalışan Kadrolu İşçiler ve 696 Sayılı KHK’lı personelin maaş sözleşmeleri ile alakalı açıklamalar yaptı.

Belediye çalışanları ve sendika yöneticilerinin Başkan Aksun'u  Davul zurnayla karşıladığıToplantıda, KHK kapsamında çalışanların yevmiye ücretleri Brüt 705 TL olarak belirlenirken en düşük KHK’lı çalışanın maaşı 18.000 TL olmak kaydıyla ortalama maaş 18.750 TL’ye çıkarıldı. Kadrolu işçilerin ise yevmiye ücretlerine yansıtılacak şekilde Maaşlarında Net 6.000 TL artış yapıldığı açıklandı.

Belediye Nikah salonunda yapılan programa Başkan Aksun, Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri, Hizmet-İş Sendikası Erzincan Şube Başkanı Harun Mutlu, Belediye İş Sendikası İl Temsilcisi İbrahim Karadağ ve Belediye çalışanları katıldı.

Sendika temsilcilerinin Konuşmalarının ardından Belediye Başkanı Aksun; “Sizler benim mesai arkadaşlarımsınız. Biz yönetim anlayışı olarak her şeyden tasarruf ederiz ama işçimizin hakkından tasarruf asla etmeyiz.” diyerek çalışanlara yapılan zamlar ile ilgili bilgiler verdi.

Aksun konuşmasında şunları ifade etti; “31 Mart 2019 tarihinde şehrimizin bizlere verdiği yetkiyle başladığımız bu zorlu ve kutlu yolculukta attığımız her adımda yanımızda olan yol arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Şehri yönetmeye aday olduğumuz dönemde başlayan ve bu görevi devraldığımız ilk günlerde devam eden “bunlar maaş dahi ödeyemez” söylemlerinden “bunlar bu kadar hizmeti yapacak parayı nerden buluyorlar” söylemi arasında geçen kısa zamanda şehrimize birçok hizmeti beraberce gerçekleştirmenin gururunu sizlerle yaşıyoruz.

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Erzincan Belediyesinin hizmet sınırlarının genişlemesiyle birlikte artan sorumluluklarının yerine getirebilmesi adına öz kaynak ve gelirlerinin arttırılması için planlamalar yaparak gelir getirici yatırımlarınızı hayata geçirdik. Güneş Enerjisi Santralleri kurulumundan tutun gayrimenkullerin inşa edilmesine, tarım alanlarının işlenmesinden Maden Suyu üretim tesisi kurulumuna kadar birçok gelir getirici projeyi hep beraber hayata geçirdik.

Belediyemizi devir aldığımız dönemdeki sıkıntılı mali yapıyı onarmayla birlikte oluşturduğumuz kaynağı doğru kullanarak tek kuruş borç olmadan şehrimizin en önemli problemlerinden biri olan Kızılay-Hocabey Mahalleleri dönüşümünü yine birlikte sizin emekleriniz sayesinde gerçekleştirdik.

Kentin ihtiyaç duyduğu alt ve üst yapı gereksinimlerinin karşılandığı, rutin Belediyecilik hizmetlerinin başarıyla verildiği her alanda atılan imzanın içerisinde sizlerin çok önemli bir payı olduğunu bilmenizi isterim.

Kıymetli Mesai arkadaşlarım; bu zamana kadar vermiş olduğunuz her emeğin farkında olduğumuzu ve bu gayrete kıymet verdiğimizi bilmenizi isterim. Şu ana kadar mali ve sosyal haklarınızın belirlendiği sözleşme süreçlerini o günkü enflasyon şartlarının üstünde iyileştirme yapılarak ve sizleri temsil eden kıymetli Sendika temsileriyle tam mutabakat sağlayarak sonuçlandırmış olmamız bu kıymetin karşılığıdır diye düşünüyorum.

Biz Sendikacı arkadaşlarla, Genel Merkez Yöneticileriyle oturduğumuzda istediklerinin harfiyen hepsini vermemizin akabinde üzerine ilave rakamlar verdik bunu da bilmenizin faydası var diye düşünüyorum.

Bununla birlikte gelişen ekonomik şartlar sizlerle yapmış olduğumuz mali sözleşmeleri yeniden gözden geçirme ihtiyacını doğurmuştur.

İlk olarak KHK kapsamında çalışan mesai arkadaşlarımın 2023 yılı Ocak ayında yapmış olduğumuz sözleşmelerinde yevmiye ücretlerini brüt 290 TL olarak belirlemiştik. Sözleşme gereği ilk 6 ayın sonunda enflasyon farkını yansıttığımızda yaklaşık 335 TL olan yevmiye ücretlerimiz yine sözleşme gereği enflasyon yansıtıldığında 400 TL olması gerekirken hem asgari ücretteki artış hem de sizlerin ekonomik şartlara ezilmemiz için yeni yevmiye ücretlerimizi brüt 705 TL olarak belirledik. Yapılan bu iyileştirmenin aylık maaşlara yansıması net 5.000 TL civarında olup, bu iyileştirmenin çalışanlarımızın mesai ücretlerine ve emekliliklerine de yansıması adına yevmiye üzerinden yapılması noktasında talimatımı verdim. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışma neticesinde en düşük KHK lı arkadaşımızın maaşı 18.000 TL olmak kaydıyla ortalama maaş 18.750 TL ye çıkarılmıştır.

Mevcut sözleşmelerinde sene ortası herhangi bir iyileştirme maddesi olmamasına rağmen mevcut ekonomik şartlar göz önüne alınarak Kadrolu işçilerimize de iyileştirme yapma kararı aldık. Kadrolu işçilerimize de yevmiye ücretlerine yansıtılacak şekilde net 6.000 TL maaş artışı yapılmıştır.

 Şunun da bilinmesini isterim ki yapılan tüm maaş hesaplamaları Temmuz ayındaki vergi dilimlerine göre yapılmıştır. Hepinize helali hoş olsun. Emeğinize yüreğinize sağlık" dedi.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!