SATANADAM
Erzincan
24 Mayıs, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.23
 • EURO
  34.85
 • ALTIN
  2413.5
 • BIST
  10792.53
 • BTC
  67901.52$

10 Kasım Atatürk'ü anma töreni yapıldı

10 Kasım Atatürk'ü anma töreni yapıldı
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 85'inci yıldönümünde Erzincan'da düzenlenen törenle anıldı.

10 Kasım Atatürk'ü anma etkinlikleri kapsamında belediye sarayı önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunma programı düzenlendi. Saatler 9'u 5 geçe siren eşliğinde Protokol mensupları ve vatandaşlar 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu ardından İstiklal Marşı okundu ve Çelenkler sunuldu.
Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen “10 Kasım Atatürk’ü Anma” programına geçildi.
Burada da program saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Programda ilk olarak konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, “Tüm dünyanın, hatta hayatı boyunca mücadele ettiği düşmanların bile kabul ettiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün aramızdan ayrılışının 85. yılı. O, kısacık hayatında dünya tarihinde benzeri görülmemiş izler bıraktı. Atatürk ileriyi gören bir liderdi. Bize düşen onun fikirlerine kulak vermek, anlamaya çalışmak ortak değerimizi gençliğe iyi tanıtmaktır" dedi.
Milli Eğitim Müdürünün konuşmasının ardından kürsüye gelen  Erzincan Vali Vekili Yusuf İzci ise, “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yılında saygıyla, minnetle ve şükranla anıyoruz. 10 Kasım, ulusal bağımsızlığımızın sembolü olan bir lideri, Mustafa Kemal Atatürk'ü, anlama ve onu yeniden idrak etme günüdür. Atatürk, ülkemizin en zor zamanlarında, İstiklal Harbi’nde gösterdiği liderlik, düşmanın topraklarımızdan atılmasındaki öncülük ve Cumhuriyetimizin temellerini atan reformlarla tarihimizde muhkem ve muazzez izler bırakmıştır. O, aziz milletimize yeni bir istikamet çizen ve bize daha ileri bir yer kazandıran eşsiz bir lider olarak yâd edilmeyi fazlasıyla hak etmiştir. Kurtuluş Savaşı boyunca Türk milletinin gücüne inanan ve bu büyük zaferin milletin eseri olduğunu her fırsatta vurgulayan Atatürk, ulusumuzun ve dünya halklarının özgürlük ve bağımsızlık meşalesi olmuştur. İleri görüşlülüğü ve barış yanlısı duruşu onu dünyanın en saygın devlet adamlarından biri yapmıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki İstiklal Mücadelemiz, zulme karşı koyma ve bir diriliş efsanesi olarak tarihe geçmiştir. O, ulusal birlik ve beraberliği en üst seviyeye çıkartarak milletimizin asla esaret altında kalmayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir. Atatürk’ün vatan sevgisi, çalışma azmi ve millete olan güveni, hepimiz için aydınlık bir geleceğin kapılarını aralamıştır. Bu düşüncelerle, devlet-i ebed-müddetimizin banisi, milletimizin müstesna lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü başta olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum” diye konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından lise öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi yapılarak zeybek oyunu oynandı. Atatürk’ün sevdiği türkülerin de söylenmesinin ardından program ödül töreni ile son buldu.

Kaynak: Erzincan'ın Sesi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!