05 Aralık 2022, Pazartesi
Yıldırım Akbulut

Hukukçu, Siyaset ve Devlet Adamı, Milletvekili, TBMM Eski Başkanı, 45. Hükümet İçişleri Bakanı - Türkiye Cumhuriyeti 20. Başbakanı Erzincan’lı Hemşehrimiz “Yıldırım Akbulut”


Hukukçu, Siyaset ve Devlet Adamı, Milletvekili, TBMM Eski Başkanı, 45. Hükümet İçişleri Bakanı - Türkiye Cumhuriyeti 20. Başbakanı Erzincan’lı Hemşehrimiz “Yıldırım Akbulut”

Yıldırım Akbulut’un Hayat Arkadaşı, Meslekdaşı Hukukcu Anayasa Mahkemesi eski üyesi Saime Akbulut. Babası Ömer Bey’in PTT’de memur olması nedeniyle ilk ve ortaöğrenimini yurdun değişik yerlerinde yaptı. İlkokulu Eskişehir’de, Ortaokulu Samsun’da, liseyi Erzincan’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip askerliğini yaptıktan sonra Erzincan’da serbest Avukatlık yapan Akbulut, Siyaset’e Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı ile atıldı.

Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer alan Yıldırım Akbulut, 1983 genel seçimlerinde Anavatan Partisi listesinden Erzincan Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi ve milletvekilliği 1991 yılına kadar sürdü. Turgut Özal 45. Hükümetinde 1984-87 tarihleri arasında İçişleri Bakanlığı yaptı.

24.12.1987 - 9.11.1989 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevinde bulundu. Turgut Özal'ın 1989'da Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut'un Başbakanlığında 47. Hükümet kuruldu.

17 Kasım 1989'daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi'nde Özal'dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

1995 yılında yapılan genel seçimlerde milletvekilliğine aday olmadı.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde ANAP listesinden yeniden milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

20 Mayıs 1999 tarihinde üçüncü kez Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi.

Meclis Başkanlığı ile Başbakanlığı dönemlerinde hakkında üretilen fıkralar ve çıkarılan kitaplarla Yıldırım Akbulut adı akıllarda kaldı.

Son Olarak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi iken 14 Nisan 2021 günü Ankara'da 86 yaşında tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti.

Anayasa Mahkemesi eski üyesi Saime Akbulut ile evli Yıldırım Akbulut, Çiğdem Kırca, Gülsüm Yazganarıkan, Lale Akbulut adlarında üç çocuk babasıdır.