05 Aralık 2022, Pazartesi
Nermi Tombul

Kıbrıs Şehidimiz Üsteğmen Nermi Tombul.


Erzincan’ın Önemli Caddelerden Birine İsmi verilen Nermi Tombul Kimdir?

İlimiz Fevzi Paşa Caddesine Paralel olan büyük caddelerimizden biri Nermi TOMBUL caddesine ismi verilen değerimiz,1974 yılında Kıbrıs harâkatında şehit düşmüş Erzincanlı Üsteğmen Mermi Tombul’dur.

Mermi Tombul, Bir gün gece saatlerinde evinden eşini, 17 aylık oğlunu ve iki yaşındaki kızını bırakarak Kıbrıs harekatına katılmak üzere ayrılır.

Kıbrıs harekatında yoğun çatışmaların olduğu günlerden birinde, ikmal subayı Piyade Üsteğmen Nermi Tombul ve bir Asteğmen, bir kamyonete mühimmat yükleyerek tabura götürmek için yola çıkarlar. O sırada taarruzu izleyen Teğmen Gürkan kendisinin de onlarla gideceğini söyleyerek araca biner..

Kamyonetin arkasında Asteğmen, şoför mahallinde mücahit şoför, Üsteğmen Nermi ve Teğmen Gürkan olmak üzere hareket ederler. Yolu şaşırır, taburun bulunduğu yere değilde Rumlar'ın kontrolündeki köye girerler.

Farkına vardıklarında artık çok geç olmuştur. Aracın arkasındaki Asteğmen yere atlar, bunu gören Üsteğmen Nermi Tombul ve Teğmen Gürkan da araçtan atlarlar ve Rumlar'la çatışırlar ama maalesef üçü de şehit olurlar..

Hikaye burda bitmez tabi. 17 aylık oğlu büyümüş ve askerlik çağı gelmiştir. Askerde Dağıtım için kura çeken oğlunun görev yeri kıbrısa çıkmıştır. Üstelik görev yapacağı tabur, babasının mezarının bulunduğu şehitliğin bitişiğidir.

Şehit Mermi Tombul Kokusuna doyamadığı 17 aylık oğluyla yıllar sonra şehit düştüğü topraklarda tekrar bir araya gelmiştir.

Ruhu Şad olsun..